Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Pamiętaj o sobie, pomagając innym- ćwiczenia dla opiekunów

Praca opiekunki osób starszych (Pflegekraft für ältere Menschen) jest zawodem wymagającym. Niezbędny jest nie tylko silny charakter i determinacja, ale również sprawny umysł i ciało. Codzienna opieka nad podopiecznym (Schutzling), wymaga sporego wysiłku, który z biegiem czasu może stanowić duże obciążenie dla opiekuna. Warto więc pomyśleć o sobie i o odpowiedniej regeneracji organizmu. Podpowiadamy, jakie ćwiczenia wykonywać, aby poprawić swoją kondycję i polepszyć samopoczucie.

Sport to zdrowie

Aktywność fizyczna (physische Aktivität) poprawia nie tylko naszą kondycję, ale również daje upust negatywnym emocjom. Już 30 minut dziennie, przeznaczone chociażby na delikatne rozciąganie ciała, poprawia nastrój i samopoczucie. To, co niesamowicie istotne, to przede wszystkim systematyczność. Regularność w ćwiczeniach, pozwoli na maksymalną regenerację organizmu, a tym samym na zwiększoną wydajność w trakcie pracy. Każda aktywność fizyczna, powoduje wytwarzanie w organizmie endorfin (Endorphin), które mają doskonały wpływ na obciążone mięśnie i stawy. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko zadbać o prawidłową organizację w ciągu dnia, z uwzględnieniem czasu na krótkie ćwiczenia.

Ćwiczenia rozluźniająco- relaksujące

Każdą aktywność fizyczną najlepiej rozpocząć od prostych i mało inwazyjnych ćwiczeń, aby zniwelować ryzyko wystąpienia kontuzji. Warto skorzystać chociażby z bezpłatnych filmików instruktażowych, dostępnych w Internecie, np. na YouTube. Odpowiednie będą te ćwiczenia, które pozwalają na rozluźnienie mięśni (Muskelentspannung) lub wzmocnienie kręgosłupa (Stärkung der Wirbelsäule). Warto wykonywać także te, które nie wymagają ogromnego zaangażowania, a ponadto mogą być wykonywane nawet w trakcie pracy. Wystarczy, że zadbasz o to, aby:

  • Przeciągać się za każdym razem, gdy poczujesz zmęczenie swojego ciała, zwłaszcza w odcinku kręgosłupa,
  • Wykonywać kilka przysiadów z unoszeniem obydwu rąk do góry,
  • Napinać mięśnie brzucha, także w pozycji siedzącej,
  • Raz na kilka godzina wykonać nadmierny wyprost pleców, np. poprzez założenie obydwu rąk na kark,
  • Wykonywać kilka powtórzeń ruchów kolistych tułowiem,

Jeśli dysponujesz większą ilością czasu, to możesz wykonywać także ćwiczenia na macie (Übungen auf der Matte) lub ćwiczenia rozciągające z gumą. Ważne jest także rozluźnienie odcinka szyjnego, który może mieć wpływ na powracające bóle głowy. Pamiętaj o zachowaniu równomiernego oddechu, aby uniknąć zadyszki. Niezbędna będzie także butelka z wodą, bowiem odpowiednie nawodnienie organizmu jest tak samo ważne, jak systematyczna aktywność fizyczna.