Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Mycie Podopiecznego w łóżku

https://www.nice-care.pl/wp-content/uploads/2020/09/nice-carebret-kavanaugh-MIfUp3FA5ek-unsplash-mycie-podopiecznego-w-lozku-1024x683.jpg

 

 

Wiek i często towarzyszące mu choroby sprawiają, że osoby starsze mają problem z samodzielną dbałością o higienę i korzystaniem z toalety. Do obowiązków opiekuna, należy więc między innymi wykonywanie toalety całego ciała u osób leżących. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać mycie podopiecznego w łóżku.

Zadbaj o komfort podopiecznego

Aby senior (Senioren) nie czuł uczucia skrępowania, niezbędna jest dbałość o jego komfort fizyczny i psychiczny. W tym celu konieczne jest odpowiednie podejście opiekuna, aby jak najbardziej zminimalizować wystąpienie dyskomfortu u podopiecznego. W związku z tym podstawową kwestią, od której należy zacząć jest rozmowa. Ważne, aby poinformować seniora o konieczności wykonania czynności higienicznych (hygienische Aktivitäten) i zaprezentowanie planu toalety. Pełna świadomość seniora (Senioren), co do prowadzonych działań, pozwoli mu na pełne rozluźnienie i współpracę z opiekunem.

Niezbędnik opiekuna (Wesentliche der Pflegekraft)

Przed rozpoczęciem toalety, opiekun (Pfleger) powinien wyposażyć się w rękawiczki, miskę, gąbkę, ręczniki, środki myjące, czyste pieluchy, pastę do zębów i szczoteczkę, a także kosmetyki do pielęgnacji ciała. Wszelkie czynności, muszą zostać poprzedzone zgodą podopiecznego (Schützling) na ich wykonanie. Co więcej, należy zamknąć w pomieszczeniu wszystkie okna, aby nie doprowadzić do przeziębienia seniora. Główną zasadą wykonywanej toalety jest mycie od góry ku dołowi. Oznacza to, że czynności pielęgnacyjne rozpoczyna się od mycia włosów, następnie jama ustna, w przypadku mężczyzn kolejne jest golenie, twarz, uszy, szyja, klatka piersiowa, później dochodzimy do rąk, dłoni, brzucha, stref intymnych (ważne, aby strefy intymne myć od przodu do tyłu), kolejne są plecy, nogi, stopy i kończymy na pielęgnacji paznokci.

Toaleta krok po kroku

  • W przypadku mycia włosów, sprawdzi się specjalny basenik lub miska z wodą, którą należy ustawić zaraz za głową seniora. Jedną ręką podtrzymać głowę, a drugą umyć włosy, a następnie je wysuszyć. Podczas mycia zębów należy pamiętać o ręczniku, który umieszczamy pod brodą. Zęby seniora szczotkuje opiekun, a następnie podaje kubek z wodą i miskę do wypłukania i wyplucia. Mycie twarzy rozpoczyna się od podłożenia ręcznika pod głowę. Następnie należy umyć twarz okrężno-posuwistymi ruchami, a oczy przemyć wilgotną myjką. Pamiętajmy również o wyczyszczeniu uszów i szyi oraz nałożeniu kremów nawilżających.

  • Przechodząc niżej, dochodzimy do kończyn górnych, które należy myć od zewnętrznej strony, przechodząc do ich wewnętrznej części. Z kolei mycie klatki piersiowej i brzucha, to idealny moment, aby ocenić stan skóry i zastosować odpowiednie środki pielęgnacyjne.

  • Kończyny dolne myjemy z użyciem ręcznika, który umieszcza się poniżej uda, aby móc swobodnie dotrzeć w każde miejsce, również w zgięcie pod kolanem. Następnie plecy, pośladki oraz szpara pośladkowa. W tym miejscu warto wspomnieć o natarciu skóry preparatem nawilżającym, który pomoże zapobiec odparzeniom.

  • Mycie stref intymnych u kobiet należy rozpocząć od podłożenia basenu pod pośladki. Następnie przechodzimy do mycia pachwiny dalszej i bliższej, spojenia łonowego i narządów płciowych. Za każdym razem w kierunku od spojenia łonowego do odbytu. Ważne, aby zadbać o odpowiednie spłukanie narządów płciowych z zastosowanych środków myjących i ich odpowiednie osuszenie. U mężczyzn z kolei podkładamy ręcznik pod pośladki. Następnie należy odciągnąć napletek i umyć żołędzie wacikiem, namoczonym w samej wodzie. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie worka mosznowego i dołu pachwinowego. Na końcu należy zadbać o odpowiednie osuszenie krocza.

Ważne, aby po zakończonych czynnościach zadbać o umycie i dezynfekcję użytych przyborów. Należy również poprawić zasłanie łóżka, aby zapewnić seniorowi komfortowy odpoczynek. Na sam koniec należy zdjąć rękawiczki i odpowiednio wyczyścić ręce.