Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Opieka nad osobami starszymi, jak sobie radzić?

https://www.nice-care.pl/wp-content/uploads/2020/09/nice-caregeorg-arthur-pflueger-eO_JhqabBY0-unsplash-Opieka-nad-osobami-starszymi-jak-sobie-radzic-1024x683.jpg

 

Praca opiekunki osób starszych jest pracą niezwykle wymagającą. Ilość chorób, z jakimi mierzą się seniorzy i ich opiekunowie jest na tyle duża, że może prowadzić do powstawania konfliktów, wypalenia zawodowego, a dodatkowo obciążać fizycznie i psychicznie. Rozpoczynając pracę opiekuna, warto dowiedzieć się na czym dokładnie polega ta praca oraz jak sobie radzić z opieką nad osobami starszymi.

Jak prawidłowo opiekować się seniorem?

Starzejące się społeczeństwo sprawia, że automatycznie wzrasta zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych. Niestety, nie każdy człowiek łagodnie przechodzi jesień swojego życia, a mnogość występujących chorób i dolegliwości, wymaga uzyskania pomocy od osób trzecich. W Polsce, opiekę nad seniorami (Pflege für einen Senior) sprawują najczęściej najbliżsi. W Niemczech natomiast, zdecydowaną większość stanowią opiekunowie zawodowi, niespokrewnieni z osobami starszymi.

Wykonywanie zawodu opiekunki (Pflegerin) wymaga ogromnej ilości czasu. Nierzadko zdarza się, że seniorzy wymagają opieki 24/h. Praca opiekuna (Nachhilfearbeit), to przede wszystkim monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego, a co więcej reagowanie na każdą pojawiającą się zmianę w jego zachowaniu. W tym przypadku niezbędna jest znajomość zasad pierwszej pomocy, a co więcej, z pewnością przyda się również umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Opieka nad seniorem nie należy do łatwych czynności. Konieczna jest dbałość o potrzeby podopiecznego, z uwzględnieniem jego oczekiwań, przyzwyczajeń i charakteru. Senior (Senioren), wymaga przede wszystkim dużej ilości uwagi, dzięki której opiekunowi z pewnością łatwiej będzie odczytać i sprostać jego pragnieniom.

Jak radzić sobie z trudnym seniorem?

W pracy z trudnym seniorem, bardzo ważna jest rozmowa i odpowiednie wsparcie. Przede wszystkim należy poświęcać mu dużo czasu i uwagi, które mają pozytywny wpływ na jego samopoczucie. Każdy podopieczny potrzebuje ciepła i zainteresowania ze strony innych osób, co automatycznie przekłada się także na jego zachowanie. Co więcej, w przypadku osób schorowanych, ważna jest również odpowiednia opieka medyczna, rehabilitacja, suplementacja leków- zgodna z zaleceniem lekarzy- odpowiednia ilość ruchu, snu i przebywanie na świeżym powietrzu.

Prawidłowe podejście opiekuna do swojego podopiecznego (Schützling), może sprawić, że senior nabierze zaufania, co z pewnością przełoży się na obopólne zadowolenie. Opieka nad osobami starszymi może przynieść wiele satysfakcji, pod warunkiem, że będzie sprawowana z należytą dbałością i starannością.