Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Aktywność fizyczna osób starszych

Starsza Pani z laską na spacerze

Starzenie się organizmu, w połączeniu z przebytymi lub nadal trwającymi chorobami sprawia, że mamy do czynienia z pogarszającym się stanem zdrowia. Mowa tutaj zarówno o stanie fizycznym jak i psychicznym.
W związku z tym, zaleca się dbanie o odpowiednią i systematyczną aktywność fizyczną. Ćwiczenia dla osób starszych, tworzone są głównie w ramach opóźniania procesów starzenia i wszelkich zmian inwolucyjnych. Poprawa kondycji w przypadku seniorów jest wątkiem pobocznym.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia pełnią świetną funkcję rehabilitacyjną. Wpływają również na ogólne samopoczucie osoby starszej (ältere Person), co niewątpliwie znajdzie swoje odzwierciedlenie we współpracy ze swoją opiekunką (Betreuerin). Gimnastyka organizowana w grupie, pozwala seniorowi na zwiększenie poczucia akceptacji. Taka sytuacja zmniejsza uczucie izolacji. Dodatkowo, poprawia również jego stan psychiczny. Udowodniono także, że aktywność fizyczna ma pozytywny wydźwięk, jeśli chodzi o stan psychiczny seniora.

Najważniejsze zasady

Gimnastyka u seniora obejmuje szeroki zakres ćwiczeń, które powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Generalną zasadą dla osób 65+, są ćwiczenia obejmujące 30 minutowy wysiłek, 5 razy w tygodniu. Organizując aktywność fizyczną dla osób starszych, należy stosować się do trzech podstawowych zasad:

  • Zasada funkcjonalnej stosowności: symulacja ćwiczeń, powinna odbywać się na podstawie codziennych czynności, np. utrzymanie równowagi na chodniku lub sięganie po daną rzecz z szafki,
  • Założenie stanowienia wyzwań: ćwiczenia powinny zmieniać się w taki sposób, aby zachęcać seniora do wykonania kolejnego etapu,
  • Zasada przystosowania: podczas ćwiczeń, należy zwracać szczególną uwagę na ograniczenia osoby starszej. W głównej mierze na występujący poziom bólu, możliwości ruchowe i poziom bezpieczeństwa. Chodzi o to, aby gimnastyka wpływała na osoby starsze odprężająco i wprawiała w pozytywny nastrój.

Decydując się na ćwiczenia z osobą starszą (ältere Person), należy mieć na uwadze fakt, aby były one przede wszystkim w 100% bezpieczne. Odpowiednio dopasowana aktywność fizyczna, nie obciąża stawów i kolan. Rozpoczynając ćwiczenia z seniorem warto zwrócić uwagę na systematyczność ćwiczeń. Intensywność jest mniej ważna. Aktywność fizyczna może być prowadzona zarówno w pozycji stojącej
i siedzącej, ale również leżącej. Nawet delikatne ćwiczenia w łóżku, ale wykonywane systematycznie kilka razy w tygodniu,  mogą wpłynąć na poprawę zdrowia i zdecydowanie lepsze samopoczucie.