Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Choroby otępienne u seniora

Starszy Pan idący wąską uliczką

Opieka nad osobą starszą (altere Person) dotyczy nie tylko przygotowania posiłków, rehabilitacji czy podawaniu leków. Bardzo często opiekunka musi także zmierzyć się z różnorakimi chorobami. Prawdopodobieństwo opieki nad osobą, która cierpi na zespół otępienny jest bardzo duże. Jak rozpoznać jej objawy i w jakim wieku najczęściej się pojawiają? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Choroby otępienne (Demenzerkrankungen) seniorów – co to takiego?

Światowa Organizacja Zdrowia określa je jako „zespół objawów wywołany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą lub o postępującym przebiegu, charakteryzujący się klinicznie licznymi zaburzeniami wyższych funkcji korowych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język i ocena.”

Najczęściej spotykanym objawem, który świadczy o chorobie otępiennej jest zaburzenie związane z funkcjami poznawczymi. Obejmuje nie tylko pamięć, ale także odpowiada za trudności z przyswajaniem nowych informacji. Rozwój choroby bardzo często prowadzi również do zaburzeń z porozumiewaniem się. Dochodzi do trudności językowych. Wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na samopoczucie seniora. Sprawiają, że podopieczny (Schutzling) staje się wrażliwy i nerwowy. Choroba otępienna sprawia, że senior (Senioren) odchodzi od dotychczasowych nawyków i zwyczajów. Zmieniają się także jego zainteresowania. Dodatkowo pojawiają się również omamy psychotyczne, omamy ze strony wzroku i słuchu, a także urojenia. Normalne więc, że podopieczny (Schutzling) staje się nerwowy i agresywny. Błędne odbieranie świata zewnętrznego sprawia, że za pomocą agresji chcą poradzić sobie z brakiem świadomości.

Rodzaje chorób otępiennych seniorów

Otępienie czołowo- skroniowe

Stanowi 10% wszystkich chorób otępiennych. Choroba w takim samym stopniu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Najczęściej pojawia się po 65 rż. Początek tej choroby jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ jest w zasadzie niezauważalny. Pamięć podopiecznego jest w całkiem dobrym stanie, co może odsuwać jakiekolwiek podejrzenia. Wraz z rozwojem choroby pojawiają się problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie oraz z kontrolowaniem swoich emocji. W kolejnej fazie dochodzi do wystąpienia problemów związanych z utrzymaniem prawidłowej higieny osobistej.

Choroba Picka

Najczęściej występuje między 50 a 60 rokiem życia. Choroba sklasyfikowana jest, jako bardzo rzadka, bowiem dotyczy 1-7% wszystkich otępień. Najbardziej charakterystycznym elementem tej choroby jest fakt, że przyjmuje ona zróżnicowane objawy. U jednych osób będą bardziej nasilone, a u kolejnych wręcz przeciwnie. Choroba Picka to choroba genetyczna.

Otępienie naczyniopochodne i mieszane

Ten rodzaj otępienia dotyka 10% seniorów. Dotyczy przede wszystkim zaburzeń poznawczych. Rozpoznanie otępienia naczyniopochodnego jest procesem bardzo złożonym. Do najczęstszych przyczyn, które mają wpływ na wystąpienie tego rodzaju otępienia są choroby małych naczyń, niedotlenienie mózgu, poudarowe uszkodzenie mózgu oraz miażdżyca.