Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Czy nadmierne leczenie może stanowić zagrożenie dla seniorów?

ręka seniora trzymająca tabletki

Osoby w wieku starczym bardzo często korzystają z pomocy specjalistów. Nic w tym dziwnego, bowiem wraz z wiekiem przybywa coraz większa ilość schorzeń. Niestety, korzystając ze zbyt dużej ilości specjalistów, może dojść różnic w metodach leczenia, a co za tym idzie do odwrotnego skutku w działaniu leków. Sprawdzamy, czy nadmierne leczenie (übermäßige Behandlung) może stanowić zagrożenie dla seniorów (Senioren).  

Veritas temporis filia est

Veritas temporis filia est oznacza, że prawda jest córką czasu. W związku z tym prędzej czy później, wszystko wychodzi na jaw. Powiedzenie to idealnie sprawdza się w przypadku leczenia seniorów (Senioren). Niestety, zbyt duża rozbieżność w leczeniu może doprowadzić do tego, że stan pacjenta nie ulegnie poprawie. W takiej sytuacji należy wykonać badania uzupełniające, które wykażą, że leczenie jest nieskuteczne z powodu wzajemnego oddziaływania przyjmowanych leków. Dodatkowo, istnieje również wiele zabiegów, które nie są konieczne do stosowania wśród podopiecznych (Schutzling).

Nadmierne leczenie bardzo często objawia się w przypadku podawania neuroleptyków u osób z demencją. Demencja starcza sama w sobie jest chorobą, która wiąże się z zaburzeniem funkcji poznawczych, czyli z tak zwanym otępieniem. Połączenie jej z lekami przeciwpsychotycznymi, może doprowadzić do powstania skutków ubocznych, takich jak dezorientacja, nietrzymanie moczu, a nawet do przedwczesnej śmierci.

Kolejnym przykładem jest chociażby podawanie leków na obniżenie cholesterolu. Owszem, statyny- bo tak nazywają się jedne z nich- są skuteczne w przypadku osób stosunkowo młodych. Jeśli jednak są podawane seniorom (Senioren) w przedziale 70-90 lat, to ich skutek może być zupełnie odwrotny. Dzieje się tak, ponieważ satyny m.in. uszkadzają i osłabiają mięśnie, które w przypadku starszych osób (altere Person) są już wyjątkowo osłabione. Leki na obniżenie cholesterolu są skuteczne, jednak wraz z wiekiem rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia skutków ubocznych.

Wśród seniorów (Senioren) bardzo często stosuje się również benzodiazepiny, czyli leki o działaniu przeciwlękowym. Niestety zdarza się, że posiadają one również działanie nasenne, co w przypadku podopiecznego (Schutzling) może doprowadzić do ryzyka upadku czy hospitalizacji.

Jak należy się zachować?

Przytoczone wyżej przypadki, to tylko niektóre z występujących. Ich przekaz jest jednak łatwy do zrozumienia. Zanim podejmiemy jakąkolwiek metodę leczenia, a tym bardziej jeśli planowane jest wykonywanie zabiegów, odważmy się na szczerą rozmowę z lekarzem. Przede wszystkim każdy ma prawo pytać. W związku z tym warto dowiedzieć się od lekarza, jakie są wady i zalety stosowanego leczenia oraz czy istnieją jakieś inne, być może naturalne metody, na poradzenie sobie z problemem.