Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Jak zostać opiekunem osób starszych?

Starsze osoby tańczące

Ofert pracy dla opiekunów nie brakuje, zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym. Zawód ten staje się coraz bardziej popularny, głównie przez wzgląd na starzejące się społeczeństwo. Coraz większa ilość osób starszych sprawia, że opiekunowie stają się bardzo poszukiwani przez osoby prywatne jak i firmy. Jakie warunki należy zatem spełnić, aby zostać opiekunką (Betreuerin)?

Kim jest opiekun osób starszych?

Opiekunka (Betreuerin) jest osobą, której zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest opieka
i pielęgnacja osób starszych. Do jej obowiązków należy również organizowanie seniorom (Senioren) czasu wolnego, przygotowywanie posiłków, a także bycie towarzystwem. Podejmując się pracy opiekunki (Betreuerin) warto wiedzieć, że seniorzy (Senioren) to dość specyficzna i wymagająca grupa osób. Ponadto, w związku z dużą częstotliwością występowania chorób wśród osób starszych, nierzadko przydają się także umiejętności z zakresu medycyny. Obecnie na rynku możemy spotkać firmy, które zajmują się profesjonalną rekrutacją osób na stanowisko opiekuna. Oczywiście poszukiwane są osoby z wykształceniem pielęgniarskim, ale nie jest to wymóg konieczny. Rośnie również zapotrzebowanie na osoby bez takiego wykształcenia. Preferowane są także osoby, które ukończyły studia na kierunku pedagogika, psychologia czy fizjoterapia. Czy warto mieć ukończone jakieś kursy? Nie jest to wymóg konieczny, ale posiadanie ich z pewnością ułatwia pracę opiekunki. Mowa tu na przykład o kursie pierwszej pomocy lub kursy o charakterze medycznym.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się opiekun osób starszych?

Opieka nad seniorami (Senioren) bywa bardzo wymagającą pracą, dlatego opiekun powinien wykazywać się nie lada cierpliwością, empatią i zrozumieniem, a także posiadać zdolności komunikacyjne. Codzienne obowiązki związane z charakterem pracy, wymagają także dużej siły fizycznej i psychicznej. Zdolność do kompromisów i duża motywacja, również przydadzą się do pracy
w tym zawodzie. Niewątpliwie znajomość języków obcych będzie dodatkowym atutem, jeśli myślimy
o pracy za granicą. Chcąc podjąć pracę w zawodzie opiekunki (Betreuerin) np. w Niemczech, konieczne będzie komunikowanie się z seniorami w ich języku ojczystym.

Praca opiekuna osób starszych staję się zawodem coraz bardziej pożądanym. Ponadto, praca wyjazdowa w takim charakterze jest świetnym rozwiązaniem dla osób młodych, których obowiązki domowe pozwalają na dłuższą nieobecność. Niewątpliwie, praca za granicą wiąże się z lepszymi zarobkami, niż praca w kraju. Warto, więc zdobyć potrzebne umiejętności do pracy w tym zawodzie,
a tym samym zwiększyć swoje szanse wśród potencjalnych pracodawców.