Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Jak poradzić sobie ze śmiercią podopiecznego?

nagrobek z krzyżem na tle cmentarza

Praca opiekuna osób starszych niewątpliwie wiąże się z pasmem obowiązków. Często zdarza się również, że podopieczny z powodu ciężkiej choroby, nie jest pozytywnie nastawiony do swojego opiekuna. Może to powodować dyskomfort z wykonywanego zawodu. Mimo to, między podopiecznym, a opiekunem rodzi się więź, która ujawnia się najczęściej w kryzysowych momentach, np. podczas śmierci seniora. Jak zatem poradzić sobie z tak trudnymi momentami?

 

Nie da się ukryć, że zawód opiekuna jest takim zawodem, w którym trudno uniknąć zaangażowania emocjonalnego. Nie bez powodu mówi się, że praca opiekuna wymaga prawdziwego powołania
i zaangażowania w wykonywanie swoich obowiązków. Taka forma pracy, wymaga ciągłego kontaktu
z podopiecznym, a także zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia i pomocy. Naturalnym jest więc, że taka relacja powoduje zacieśnienie się znajomości, która w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia podopiecznego lub jego śmierci sprawia opiekunowi ogromny zawód i przykrość. Jak zatem należy sprostać tak trudnemu doświadczeniu?

Czy opiekun to również przyjaciel?

Praca opiekuna, polega głównie na opiece nad osobami starszymi, którzy niejednokrotnie wymagają pomocy medycznej. Często zdarza się, że senior umiera, co wiąże się z przykrym wydarzeniem. Niestety na takie sytuacje nie mamy wpływu, a śmierć jest wynikiem długotrwałej i ciężkiej choroby. Przebywając z kimś całe dnie, łatwo można się do niego przywiązać, dlatego nagłe rozstanie może być zdecydowanie trudniejsze.

Podejmując decyzje o pracy w charakterze opiekunki, warto wcześniej sobie to uświadomić i być przygotowanym na każdą ewentualność. Mimo niesprzyjających okoliczności, w tym przypadku śmierci, trzeba je po prostu zaakceptować. W żaden sposób nie można obwiniać się za śmierć podopiecznego, tylko przyjąć ją, jako naturalną kolej rzeczy. Należy zachować zimną krew i zareagować w racjonalny sposób. Jeśli nasza praca ma miejsce w domu opieki, to właśnie opiekun ma pierwszy kontakt ze śmiercią.

Należy wówczas poinformować lekarza o zaistniałej sytuacji. To zadaniem lekarza jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji. Do obowiązków opiekuna, należy sprawne poinformowanie rodziny o śmierci bliskiej osoby. Ponieważ opiekun jest tą osobą, która najwięcej czasu spędzała
z podopiecznym, to zdarza się również, że wspiera on rodzinę seniora w tych trudnych chwilach. Często towarzyszy także w uroczystościach pogrzebowych.

Po takich przeżyciach warto dać sobie odrobinę oddechu. Nie trzeba na siłę walczyć ze smutkiem, ale warto wybrać się na krótki urlop, aby z nową energią wrócić do dalszej pracy.