Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Demencja starcza – jak poradzić sobie z opieką nad osobą z Alzheimerem?

Starsza Pani ze smartfonem siedząca na ławceDemencja starcza – jak poradzić sobie z opieką nad osobą z Alzheimerem?

Ludzie w wieku poprodukcyjnym niestety są podatni na masowo pojawiające się choroby starcze, które niestety często pojawiają się u seniorów (Senioren). Jedną z głównych takich chorób jest demencja starcza (Altersdemenz), zwana inaczej otępieniem starczym. Jej głównym objawem jest to, że prowadzi do obniżenia sprawności umysłowej i poznawczej. Sprawdź, jak opiekować się osobą, która boryka się z Alzheimerem.

Choroby wieku podeszłego to grupa schorzeń, które są diagnozowane u osób starszych. Jedną z głównych chorób jest demencja starcza, która najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia. Alzheimer to zwyrodnieniowa choroba mózgu, która prowadzi do powstania zaburzeń wyższych funkcji umysłowych, które odpowiadają za mówienie, pamięć i myślenie abstrakcyjne. Według danych statystycznych wnioskuje się, że demencja częściej dotyka kobiet niż mężczyzn i ze względu na dłuższy okres życia trwa dłużej.

Poniżej kilka porad jak postępować z osobą, która zmaga się z tą chorobą (Krankheit).
Część osób, które zmagają się z demencją odmawia spożywania posiłków. Czasem zdarza się również tak, że z powodu choroby po prostu zapominają zjeść. Najczęstszym powodem jest to, że w pewnym stadium choroby zawodzi już część mózgu, która odpowiada za naturalne przeżuwanie. W takiej sytuacji najlepszym sposobem jest spokojne i troskliwe karmienie osoby starszej (ältere Person). Posiłki powinny być dopasowane pod względem kalorycznym, ponieważ osoby straszne mają tendencję do szybkiej utraty wagi, niezależnie od tego ile jedzą.

Osoby z Alzheimerem mogą również stwarzać opory z codzienną higieną. Dzieje się tak, ponieważ nie rozumieją oni dlaczego mają się rozebrać, a sam proces rozbierania się odbierają jako atak i się przed nim bronią. Aby doprowadzić do możliwości kąpieli należy być empatycznym i delikatnym Poza tym etap mycia kojarzy się osobom starszym z odczuwaniem zimna, które niestety zwiększa się wraz z wiekiem Warto więc zadbać o to, aby przed kąpielą doprowadzić do odpowiedniej temperatury w łazience. Ponadto należy również wprowadzić regularną porę mycia, która z czasem stanie się normalną częścią każdego dnia.

Opiekując się osobą z Alzheimerem należy wziąć pod uwagę fakt, że z reguły miewają oni problemy ze snem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest degeneracja tej części mózgu, która odpowiada za odpowiedni rytm dobowy. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest zachęcanie osoby starszej do aktywności i zniwelowanie drzemek w ciągu dnia. Regularne ćwiczenia również mają wpływ na to, że po intensywnie spędzonym dniu osoba starsza spokojnie prześpi noc. Warto wspomnieć, że słodycze przy tym schorzeniu powinny być spożywane w godzinach porannych.

Demencja starcza oznacza także problemy z kontrolowaniem fizjologii. Niestety ten etap pojawia się już w przeciągu pierwszych dwóch lat od momentu wystąpienia choroby. Ponieważ jest to etap, który następuje stopniowo, warto wyrobić w osobie starszej nawyk korzystania z toalety nawet wtedy, gdy jego potrzeba nie jest oczywista. Określony nawyk powinien być utrwalany jak najdłużej, jednak w końcu dochodzimy do takiego momentu, w którym używanie pieluch dla dorosłych staje się konieczne. Należy wówczas zadbać o wybór pieluch dyskretnych i niewidocznych, które będą dawać poczucie komfortu.

Na każdym etapie choroby należy zadbać o dostarczanie osobie starszej różnego rodzaju aktywności, dostosowanych do jego upodobań i preferencji. Funkcje poznawcze powinny zostać zachowane na możliwie wysokim poziomie. Opiekując się osobą starszą należy unikać poprawiania i krytykowania.