Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Jak prawidłowo zrozumieć starość?

Prawie 24% Polaków to osoby, które przekroczyły 60. rok życia. Starzejące się społeczeństwo sprawia, że w ciągu najbliższej dekady w wiek starczy wejdzie już co trzeci mieszkaniec naszego kraju. Niestety etap ten dotyczy każdego z nas. Prędzej czy później dołączymy do tego grona. Czy można więc przygotować się do starości? Jak prawidłowo zrozumieć starość?

Czas na chwilę refleksji

Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i powiedzieć sobie, że starość nie zawsze bywa łatwa i przyjemna. Najczęściej kojarzy się z częściową utratą zdrowia i sprawności fizycznej, które postępują wraz z wiekiem. Postępujący czas zabiera nie tylko zdrowie, ale również naszych najbliższych: żony, mężów, przyjaciół, co w konsekwencji prowadzi do osamotnienia i społecznego wykluczenia. Dodatkowo dochodzi wszechobecnie panująca znieczulica na potrzeby osób starszych (altere Person). Seniorzy (Senioren) postrzegani są jako zbędny balast, którego najlepiej jest się pozbyć. Takie podejście potęguje wśród seniorów uczucie odrzucenia i sprawia, że czują się zupełnie niepotrzebni, a jedyne co im pozostało, to oczekiwanie na śmierć.

Czy jesień życia może być kolorowa?

Choć mówi się, że każdy jest kowalem własnego losu, to często dochodzimy do takiego momentu, w którym sami nie jesteśmy w stanie nic więcej zdziałać. Dzieje się tak w przypadku osób starszych (altere Person). Postrzegani przez wzgląd przyjętych schematów czy stereotypów, odsuwają się w cień, tracąc przy tym jakąkolwiek radość życia. Dlatego tak bardzo ważne jest podejście rodzin, przyjaciół, a nawet opiekunów (Betreuer) osób starszych, którzy powinni odnosić się do seniorów z należytym szacunkiem. Wystarczy poświęcić im odrobinę swojego czasu i pokazać, że nie są nam obojętni, aby zwiększyć ich wiarę w samych siebie. Seniorzy (Senioren) bardzo często przyjmują z zewnątrz grubą skorupę, pod którą najczęściej kryją się wrażliwi i mądrzy ludzie z ogromnym sercem.

Warto wiedzieć, że choroby, które pojawiają się w wieku starczym nie są ich winą. Tak wygląda fizjologia każdego człowieka i występowanie schorzeń jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Osoby starsze (altere Person) bardzo często muszą zmagać się z brakiem cierpliwości i życzliwości. Niestety ogromna ilość seniorów umiera w samotności, w zupełnym cierpieniu i braku zrozumienia.

Jak prawidłowo zrozumieć starość?

Przede wszystkim każdy z nas musi wypracować u siebie zwiększoną wrażliwość społeczną, zrozumienie i szacunek. Dodatkowo potrzebna jest również edukacja z zakresu chorób wieku starczego, która pomoże w zrozumieniu, co tak naprawdę dzieję się z podopiecznym (Schutzling). Zmiana myślenia musi rozpocząć się już od najmłodszych lat, ponieważ to młodzież jest przyszłością narodu.