Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Jak poradzić sobie z agresją seniora?

Starsza Pani w kolorowym kapeluszu

Praca opiekuna osób starszych (altere Person) oznacza, że musimy zmierzyć się z wieloma sytuacjami, nie zawsze przyjemnymi. Seniorzy (Senioren) z reguły cierpią na szereg dolegliwości, które skutecznie utrudniają im normalne funkcjonowanie, co z kolei przekłada się na ich zachowanie. Cały ten proces, niestety najczęściej odbija się na opiekunach. Jak zatem poradzić sobie z agresją seniora?

Przyczyn agresji seniora jest naprawdę wiele. Mają one podłoże fizjologiczne, psychiczne, ale także społeczne. Poczucie bezsilności oraz długotrwały ból, bardzo często doprowadzają do poczucia frustracji. Bezradność, z którą nie potrafią sobie poradzić sprawia, że za wszelką cenę szukają ujścia emocjom. Poczucie zbliżającego się końca powoli zaczyna ich przerastać. W konsekwencji doprowadza to do wybuchu agresji. Stres, który wytwarza obecna sytuacja powoduje, że próbują go wyładować na kimś obok. Niestety najcześciej jest to opiekun, który spędza z seniorem najwięcej czasu. Warto więc mieć na uwadze, że cała ta sytuacja spowodowana jest nadmiarem negatywnych emocji, których nie potrafią pozbyć się w poprawny, konstruktywny sposób.

Najważniejszą kwestią w sprawowaniu opieki nad taką osobą jest opanowanie. Liczy się spokój i racjonalne myślenie. Trzeba wiedzieć, że agresja podopiecznego (Schützling) nie jest skierowana bezpośrednio w kierunku opiekuna. Najczęściej jest to reakcja na negatywne bodźce, napływające z otoczenia.

Do zadań opiekuna należy przede wszystkim umiejętne radzenie sobie z zaistniałą sytuacją. Należy zrobić wszystko, aby senior poczuł się jak najbardziej komfortowo w swoim otoczeniu. Poprawianie go na każdym kroku, może jedynie doprowadzić do zwiększonej agresji.

Sposoby radzenia sobie z agresywnym seniorem

Agresja u podopiecznego (Schützling) może objawiać się w przeróżny sposób. Może dotyczyć opiekuna mniej lub bardziej bezpośrednio. Bardzo często w takich sytuacjach należy zaczerpnąć pomocy lekarza. Z pewnością nie zaszkodzi również przeprowadzenie dokładnych badań. Zanim jednak zapadnie diagnoza występujących zachowań, należy przede wszystkim odnosić się do seniora (Senioren) z szacunkiem. Krzyk z pewnością nie pomoże. Lepiej zastosować cichy, ale zdecydowany ton głosu, który będzie miał dużo bardziej przyjemny i skuteczny wydźwięk. Pod żadnym pozorem nie wolno przejawiać agresji w kierunku seniora (Senioren).

Główną skuteczną zasadą w opiece nad seniorem jest nieograniczona cierpliwość i opanowanie. Ponadto, należy zadbać o samoocenę podopiecznego, bo tylko poprawne jej budowanie, może przynieść pozytywne skutki. Warto czasem go pochwalić i podkreślić jego mocne strony, które zbudują  poczucie własnej wartości. Lepszy nastrój podopiecznego z pewnością przełoży się na pozytywne relacje z opiekunem.