Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Jak radzić sobie z emocjami na emigracji?

Praca poza domem, w tym przede wszystkim praca na emigracji (Arbaiten im Exil) wiąże się z odczuwaniem różnorodnych emocji, z którymi nie zawsze jesteśmy sobie w stanie poradzić. Z jednej strony pojawia się euforia i ekscytacja, z drugiej jednak rodzą się w głowie pewne obawy i strach przed nieznanym. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak radzić sobie z emocjami na emigracji.

Jak dbać o swoje samopoczucie podczas pobytu poza domem?

Największym problemem w pracy na emigracji jest przede wszystkim samotność (Einsamkeit). Potwierdzi to każdy, kto musiał wyjechać „za chlebem” chociaż raz. Problem samotności pojawia się głównie wtedy, kiedy decydujemy się wyjechać zupełnie sami. Pobyt w nowym miejscu, wśród zupełnie obcych ludzi, zawsze wiąże się z poczuciem samotności i strachu i musi minąć trochę czasu, zanim oswoimy się z nowym otoczeniem. Oczywiście, każdy z nas inaczej radzi sobie z emocjami. Ci bardziej nieśmiali będą mieć podwójną barierę do pokonania. Zwłaszcza, gdy zaczyna mijać faza ekscytacji (Aufregung) i fascynacji (Faszination) i pojawiają się pierwsze problemy. Aby skutecznie poradzić sobie z wszechobecnym stresem (Stress), przygnębieniem (Depression) i brakiem akceptacji (keine Genehmigung), warto zastosować kilka sprawdzonych metod.

  • Przede wszystkim zatrzymaj się, zastanów i oceń realnie panującą sytuację. Musisz ochłonąć, aby zacząć myśleć pozytywnie. Odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego tak naprawdę jesteś przygnębiony i sfrustrowany. Dzięki temu łatwiej podejmiesz mądre decyzje.
  • Postaraj się odnaleźć jedną, pozytywną rzecz, która motywuje Cię do dalszego działania i dąż do jej konsekwentnej realizacji.
  • Nie pozwól, aby nadmiar nerwów wpłynął na Twoją produktywność i zdolność do podejmowania codziennych decyzji.
  • Przestań zawracać sobie głowę obawami, które nie mają realnego wpływu na Twoje życie, a wręcz przeciwnie, doprowadzają do potęgowania Twojego zdenerwowania.
  • Doskonale sprawdzają się ćwiczenia głębokiego oddychania. Dzięki temu wyrównasz oddech i tętno. Staraj się spokojnie wdychać powietrze przez 5 sekund, a następnie powoli je wydychaj. Wykonaj 5 powtórzeń, a od razu poczujesz różnicę.

 Aktywność fizyczna metodą na rozładowanie stresu

Aktywność fizyczna (physische Aktivität), to doskonałe rozwiązanie na wiele życiowych bolączek, w tym także na towarzyszący stres. Bardzo popularną, a jednocześnie skuteczną metodą jest trening jogi (Yoga-Training). Świetnie odpręża, wycisza, a ponadto pozwala na odzyskanie wewnętrznej równowagi. Sprawdzi się zawsze wtedy, gdy nie masz możliwości opuszczenia swojego miejsca pracy, np. jeśli pracujesz jako opiekunka osób starszych (Pflegekraft für ältere Menschen). Dla tych, którzy dysponują czasem, sprawdzą się także wycieczki rowerowe. Świeże powietrze doskonale rozładowuje stres, a oprócz tego uwalnia ciało od nagromadzonego napięcia i negatywnych myśli. Tak naprawdę wybór sportu zależy przede wszystkim od indywidualnych cech charakteru. Niezależnie czy czujesz potrzebę wyrzucenia z siebie negatywnych emocji czy szukasz ukojenia dla skołatanych nerwów, aktywność fizyczna doskonale zadba o Twoje samopoczucie, nawet wtedy, gdy jesteś kilkaset kilometrów od rodzinnego domu.