Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Opieka nad seniorem po udarze mózgu.

Starsza Pani

Udar mózgu (Schlaganfall), uznawany jest za najważniejszą chorobę naczyniową mózgu. Według statystyk jest to trzecia choroba, która przyczynia się do największej ilości zgonów na świecie. Niestety, zlekceważenie jakichkolwiek objawów, świadczących o tej chorobie, przyczynia się do niepełnosprawności lub śmierci. Ponad połowa udarów dotyka osoby po 70. roku życia. Jak zatem opiekować się seniorem (Senioren), który został dotknięty udarem mózgu?

Powrót do zdrowia najczęściej spowodowany jest tym, jak dobrze została zorganizowana pierwsza pomoc i kiedy osoba starsza została poddana specjalistycznej opiece. Wiadomo, że jak w przypadku każdej choroby, tak samo przy udarze im szybciej, tym lepiej. Odpowiednia, a przede wszystkim umiejętna reakcja na pierwsze objawy wystąpienia udaru, może mieć wpływ na życie wielu osób.

Warto wiedzieć, że udar mózgu (Schlangfall) nie daje objawów poprzedzających. Najczęściej występuje w nocy i dopiero po przebudzeniu, osoba dotknięta tą chorobą zaczyna odczuwać jej skutki. Od tego momentu, pogorszenie stanu zdrowia postępuje bardzo szybko. Najczęściej występującymi objawami są: silny ból głowy, nudności, wymioty. W następstwie tego dochodzi do utraty przytomności.

Mimo, iż udar uznawany jest za najpoważniejszą chorobę mózgu, to jeśli dojdzie do szybkiej reakcji pierwszej pomocy i zostaną użyte dostępne środki, to jest szansa na przywrócenie prawidłowych funkcji życiowych, a także zmniejszenie objawów udaru. Dodatkowo, odpowiednia rehabilitacja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kolejnego udaru oraz usprawnić funkcjonowanie w życiu codziennym.

Jak opiekować się seniorem po udarze mózgu?

Obok niezbędnej rehabilitacji, do prawidłowej opieki należy wprowadzić także bardzo podstawowe formy pomocy, które zdecydowanie ułatwią seniorowi (Senioren) funkcjonowanie. Dla poprawy samopoczucia należy zapewnić choremu odpowiednią temperaturę w pokoju, najlepiej około 20 stopni Celsjusza. Łóżko, na którym będzie leżał senior, powinno mieć 63-65 cm wysokości. Podopieczny (Schützling), który jest typowo osobą leżącą, powinien mieć materac przeciwodleżynowy. Przyda się także wózek inwalidzki. Należy również zadbać o jadłospis. Posiłki powinny być podawane systematycznie i w rozdrobnionej formie, aby ułatwić możliwość przełykania. Senior (Senioren) musi mieć zapewnione również odpowiednie nawodnienie- do 2 litrów na dobę. Oprócz czynności fizycznych, warto zadbać również o komfort psychiczny naszego podopiecznego. Przede wszystkim należy wykazać się dużą ilością cierpliwości, ponieważ u chorego mogą występować problemy z mową. Ważne jest, aby wyrabiać u seniora pewność siebie i umiejętność radzenia sobie w niepełnosprawnością. Sprawdzi się również zachęcanie do wysiłku umysłowego, np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek.

Opieka na osobą starszą (altere Person), która zmaga się z konsekwencjami spowodowanymi udarem mózgu, wymaga ogromnego doświadczenia, nie lada cierpliwości, spokoju i opanowania. Tylko właściwa rehabilitacja i wsparcie psychiczne, może przynieść pozytywny skutek w całym leczeniu.