Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Opieka nad seniorem w praktyce

https://www.nice-care.pl/wp-content/uploads/2020/09/nice-care-dominik-lange-nice-care-women-Opieka-nad-seniorem-w-praktyce-1024x683.jpg

Seniorzy, wymagają pomocy w bardzo wielu dziedzinach życia. Często ta pomoc jest na tyle duża, że rodzina nie jest w stanie sama sprostać tym obowiązkom. W takich sytuacjach z ową pomocą przychodzi opiekunka (Pflegerin), która znając się na swoim zawodzie doskonale wie, jak zaspokoić potrzeby seniorów. Jak zatem wygląda opieka nad seniorem (Pflege für einen Senior) w praktyce?

Wyzwania stawiane przed opiekunem

Praca w zawodzie opiekuna z pewnością daje ogrom satysfakcji. Z drugiej jednak strony jest to zawód bardzo odpowiedzialny i wymagający, nierzadko wymagający także fizycznie. Proste, codzienne czynności, takie jak rozmowa i towarzystwo, pomoc w stawaniu i poruszaniu się, a także wsparcie w codziennych obowiązkach, to jedne z bardziej podstawowych i najczęściej spotykanych zajęć. Bywa jednak tak, że opiekun musi zmagać się z dużo większymi problemami, jakie stawia przed nim rodzina podopiecznego. Bardzo ciężkim etapem jest moment opieki nad osobą, która zmaga się chociażby z demencją bądź chorobą Alzheimera. Obydwie te choroby są tak bardzo niewdzięczne, że czasem aż przykro patrzeć, jak osoba staje się agresywna do bliskich bądź zapomina nawet ich imion. To właśnie w takich przypadkach, opiekun musi wykazać się nie tylko ogromnym doświadczeniem, ale również gruboskórnością, aby nie przeżywać tych zachowań, tak bardzo niezależnych od samego chorego.

Opieka nad seniorem w praktyce

Oprócz wspomnianych wyżej obowiązków, praca z seniorem (Senioren) wymaga wykonywania wielu innych, praktycznych czynności. Niesamowicie ważna jest dbałość o prawidłową higienę, co wiąże się z koniecznością mycia każdej części ciała. Przy wykonywaniu tych czynności niezmiernie ważna jest odpowiednia komunikacja z podopiecznym i odpowiednie informowanie na temat czynności, które za moment będą wykonywane. To jeden ze sposobów na to, aby mycie seniora nie sprawiało mu dyskomfortu. Co więcej, brak samodzielności u podopiecznego sprawia, że nie może on zadbać o siebie w należytym stopniu. Dlatego do obowiązków opiekuna należy również dbałość o stopy seniora, ponieważ bardzo często właśnie w tym miejscu pojawiają się obrzęki i zgrubienia. Opieka nad seniorem w praktyce (Betreuung eines Senioren in der Praxis), to także pomoc przy transferze z łóżka na wózek, podawanie posiłków zwłaszcza wtedy, gdy senior jest osobą leżącą, zmiana pościeli i mycie seniora w łóżku, umiejętność wstawania z podłogi po upadku, a także ćwiczenia z zakresu prawidłowego oddychania oraz ćwiczenia przeciwzakrzepowe.

Każda czynność, związana z opieką nad podopiecznym (Schützling), wymaga od opiekuna siły, energii, cierpliwości i empatii. O ile siłę i energię da się wypracować, o tyle cierpliwości i empatii trudno się wyuczyć. Zawód opiekuna osób starszych jest zawodem bardzo wymagającym, ponieważ każdy przypadek jest inny, i każdy senior wymaga indywidualnego podejścia wraz z uwzględnieniem jeszcze potrzeb, wymagań i oczekiwań.