Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Dieta osoby starszej – o czym pamiętać

Wiele dolegliwości osób starszych ma swoje źródło w nieprawidłowym odżywianiu. Niestety brak świadomości na temat zdrowego żywienia seniorów może być powodem pogłębiających się problemów zdrowotnych. Przy diecie dla osób starszych należy wziąć pod uwagę ich specyficzne potrzeby oraz fakt, że organizm seniora pracuje wolniej.

Regularność posiłków

Metabolizm ma tendencję do spowalniania, w przypadku gdy nie dostarczamy mu regularnych posiłków. Organizm chroniąc się przed brakiem pożywienia przez dłuższy czas zacznie odkładać coraz więcej tłuszczu. Stąd prosta droga do problemów zdrowotnych w postaci podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi, czy nawet cukrzycy. Przyjmuje się zatem, że człowiek powinien spożywać od 4 do 6 posiłków dziennie w mniejszych porcjach.

Zbilansowana i lekka dieta

W diecie seniora należy uwzględnić wartościowe przetwory zbożowe m.in. ryż, kasze, ciemne makarony, czy pieczywo pełnoziarniste. Nie można zapomnieć również o pełnowartościowym białku, których duże ilości znajdziemy w jajkach i chudym mięsie. Tłuszcze także powinny być uwzględniane w diecie seniora – należy jednak stawiać na produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które m.in. wspomagają pracę mózgu i serca. Można znaleźć je przede wszystkim w produktach rybnych.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Bardzo wielu seniorów zapomina lub nie jest świadomych tego, że woda odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Usuwa z niego szkodliwe produkty przemiany materii, a jej obecność jest niezbędna do prawidłowego trawienia, a także do utrzymywania prawidłowej temperatury ciała.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Warto pamiętać, że z wiekiem aktywność fizyczna starszych osób ulega zmniejszeniu a wraz z nim zapotrzebowanie kaloryczne. W większości przypadków dla seniorów wynosi ono od 1500 do 2000 kcal dziennie. Dieta dla osoby starszej powinna uwzględniać także jej stan zdrowia oraz specyficzne dolegliwości. Należy także wziąć pod uwagę uczulenia oraz osobiste seniora. Dieta powinna być także urozmaicona i smaczna.