Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Nietrzymanie moczu wśród osób starszych

Starsza Pani ze złożonymi rękami

Dla każdego człowieka higiena osobista, stanowi jedną z ważniejszych potrzeb, która pozwala na swobodne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wraz z wiekiem może dochodzić do zaburzeń, powodujących nietrzymanie moczu. Inkontynencją, zagrożone są głównie osoby starsze. Choroba ta, częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Jak więc opiekować się podopiecznym (Schutzling), która zmaga się z takim problemem?

Senior (Senioren)  zmagający się z problemem inkontynencji, nie jest w stanie samodzielnie ocenić potrzeby oddawania moczu bądź stolca. Brak świadomości sprawia, że opieka nad taką osobą wymaga zastosowania pieluchomajtek, które pozwalają zadbać o odpowiedni komfort podopiecznego.

Trzeba wiedzieć, że występują dwa rodzaje inkontynencji: moczowa i kałowa, a ponadto każda z nich może występować w wersji lekkiej i średniej lub ciężkiej i bardzo ciężkiej. To właśnie od jej rodzaju zależy dobór odpowiednich pieluch. Rozmiar pieluchomajtek należy dopasować w taki sposób, aby nie były zbyt ciasne, ponieważ będą powodować otarcia i dyskomfort, za duże natomiast będą przeciekać z boku. Może zdarzyć się tak, że za pierwszym razem źle dopasujemy potrzebny rozmiar. W związku z tym warto zabezpieczyć łóżko podkładem higienicznym.

Co dalej z nietrzymaniem moczu u serniorów?

Oprócz zastosowania środków pomocniczych, opieka nad seniorem (Senioren) powinna odbywać się także za pomocą odpowiednich technik, które pozwolą uzyskać maksimum komfortu dla naszego podopiecznego (Schutzling). Każda pielucha powinna być zmieniana każdorazowo po zrobieniu stolca i w zależności od stopnia przemakalności, w optymalnych odstępach czasowych po oddaniu moczu. Ponadto, zmiana pieluchy powinna być poprzedzona krótką higieną części intymnych. Za pomocą chusteczek lub ręczników delikatnych w dotyku, należy przeprowadzić rytuał czynności pielęgnacyjnych. W ten sposób zapobiegniemy powstawaniu niebezpiecznych odparzeń i otarć, a co najważniejsze zakażeniom dróg moczowych.

Dyskomfort, jaki może spowodować nietrzymanie moczu jest na tyle duży, że często wiąże się również z odczuwaniem uczucia skrępowania. Należy więc zadbać o to, aby proces zmiany pieluchy odbywał się w miarę możliwości sprawnie i bez zbędnego nagłaśniania sprawy. Inkontynencja wśród osób leżących jest wręcz zjawiskiem naturalnym, dlatego nie należy obwiniać ich winą, za konieczność zmiany pieluchy i przeprowadzenia niezbędnych czynności pielęgnacyjnych. Przy zastosowaniu odpowiedniej techniki, możemy szybko i sprawnie zadbać o odpowiedni komfort podopiecznego (Schutzling).

Pamiętajmy, aby dla osób leżących stosować zabiegi pobudzające krążenie w tkankach, a w tym nacieranie i oklepywanie.