Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Fizjologia procesu starzenia

Starsza Pani

Procesu starzenia (der Alterungsprozess) niestety nikt z nas nie jest w stanie uniknąć. Jednych dotyka szybciej, a drugich zdecydowanie później. Objawy procesu starzenia mogą być inne. Jak zatem wytłumaczyć z czego wynikają różnice w jego postępowaniu? Jak poznać, że nasz organizm zaczyna się starzeć?

Często zauważając u siebie pierwszy siwy włos, zaczynamy mówić o pojawiających się objawach starzenia. Oczywiście zmiany w naszym wyglądzie świadczą o upływie lat, jednak są one konsekwencją procesów biologicznych, które zachodzą w organizmie człowieka. W następstwie tego zaczynają pojawiać się zmarszczki i nadmiar skóry, które wynikają ze zwiotczenia ciała i utraty funkcji ochronnych. Organizm człowieka jest na tyle skomplikowany, że u seniorów rozróżnia się utratę lub przyrost wagi. Mniejsza waga często idzie w parze z niższym wzrostem i utratą uzębienia. Oznacza to, że zaczyna dochodzić do utraty masy mięśniowej i kostnej. Przyrost wagi natomiast, a co za tym idzie problemy z odchudzaniem spowodowane są spowolnieniem przemiany materii. Ważną kwestią w tym przypadku jest zmniejszenie wydolności perystaltyki jelit. Seniorzy (Senioren) zmagają się również z upośledzeniem funkcji wątroby i zmniejszeniem aktywności enzymów trawiennych. W przypadku kobiet, na skutek zmniejszonego wydzielania estrogenu dochodzi często do bardzo niebezpiecznej otyłości brzusznej.

Kolejne zmiany zachodzące w organizmie człowieka.

Zauważalnym zjawiskiem wśród osób starszych (altere Person) jest także pogorszony wzrok i słabszy słuch. Wiąże się to z potrzebą noszenia okularów i głośniejszym porozumiewaniem się. Dodatkowo pojawia się słabsza kondycja, zadyszka i ziewanie, które wynika ze zmniejszonej pojemności płuc. Seniorzy (Senioren) mają także większą skłonność do wzruszeń i zmian nastrojów, które są wynikiem zmian hormonalnych.

Proces starzenia (der Alterungsprozess) objawia się także spadkiem średniej szybkości przewodzenia w komórkach nerwowych. Problemy z refleksem i mniejszy temperament, to jego konsekwencje. Dodatkowo pojawiają się także problemy z drogami moczowymi. Często występują stany zapalne, ponieważ zmniejsza się przepływ krwi przez narządy wewnętrzne, głównie nerki.

Objawów, które świadczą o rozpoczynającym się procesie starzenia jest wiele. Najczęściej rozwijają się przez wiele lat, dzięki czemu opiekunowie są w stanie radzić sobie w opieką nad podopiecznym (der Schutzling). Różnice w objawach wynikają z trybu życia, jaki prowadził senior, a także z przebytych lub występujących chorób. Nie da się jednoznacznie zdiagnozować, od którego momentu rozpoczyna się starość, ponieważ u każdego człowieka może przyjąć inną postać.