Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Na jakie nowotwory najczęściej chorują osoby starsze?

Starszy Pan robiący zdjęcie smartfonem

Za najczęściej występujący nowotwór (Tumor) uważa się nowotwór płuc. Jego zakres sięga aż 30% zgonów po 60 roku życia. Wyniki badań pokazują, że osoby, które w wieku 35 lat palą co najmniej 25 papierosów na dobę, umrą przed 75. rokiem życia. Ponadto, mniej niż 10% z nich, umiera nie przeżywszy więcej niż 5 lat od momentu wykrycia choroby.

Występowanie nowotworów dzieli się ze względu na płeć. U kobiet między 60 a 70. rokiem życia dominuje rak sutka i rak jelita grubego. U mężczyzn natomiast, najczęściej występującymi nowotworami są nowotwór jelita grubego i rak prostaty. Badania ukazują, że zachorowalność na raka sutka wzrasta po 50-tym roku życia, natomiast po 65-tym roku aż czterokrotnie więcej. Upływający czas nie działa niestety na naszą korzyść, jednak wiek to nie jedyny czynnik ryzyka. Wszystko zależy od rodzaju choroby. Bardzo często jest czynnikiem decydującym w przypadku raka prostaty, ponieważ dotyka głównie mężczyzn po 70-tym roku życia. Po 80-tce jest diagnozowany u zdecydowanej większości, często dopiero po śmierci, do której dochodzi z zupełnie innych powodów.

Bardzo istotną kwestią jest fakt, że po 70-tym roku życia, rozwój nowotworów przebiega zdecydowanie wolniej i mniej agresywnie, niż u osób młodych. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest prewencja i profilaktyka leczenia. Wśród seniorów (Senioren) najczęściej występuje rak przełyku, trzustki, żołądka i jelita. Dodatkowo u mężczyzn po 60-tce, często występuje także w nerce lub pęcherzu moczowym, a u kobiet w okolicach dróg rodnych, np. w trzonie macicy, szyjce macicy, jajnikach, pochwie i sromie.

Osoby chore na nowotwór, zmagają się najczęściej z brakiem apetytu. Spowodowany jest nie tylko objawami choroby, ale także chemio lub radioterapią. Dzieje się tak, ponieważ nowotwór powoduje wytworzenie się stanu zapalnego. Powstające komórki nowotworowe, odpowiadają za rozwój cytokiny, która z kolei hamuje łaknienie. Opieka (Pflege nice-care) nad osobą chorą na nowotwór, wymaga ogromnej pracy i odpowiedzialności. Niezwykle ważne jest, aby otoczyć ją potrzebnym wsparciem. Poprawa jakości życia i kontrola leczenia, to podstawowe działania w przypadku opieki nad osobą starszą (Altere Person). Każdy przypadek nowotworu jest inny, należy jednak zadbać o komfort oraz zaoferować wsparcie psychiczne. Ponadto ten rodzaj choroby zawsze jest chorobą przewlekłą i niesamowicie ciężką dla pacjenta. To, co istotne, to stosowanie się do zaleceń lekarza. Nie wolno podawać żadnych przeciwbólowych leków na własną rękę.

Osoby w podeszłym wieku są zdecydowanie bardzie podatne na wszelkiego rodzaju zachorowania. Dodatkowo wiek seniora sprawia, że są oni w grupie podwyższonego ryzyka. Istnieje jednak cały szereg działań, które mogą pomóc w walce z ciężką chorobą, jaką niewątpliwie jest nowotwór. Wymaga to odpowiedniego przygotowania, jednak nie jest rzeczą niemożliwą.