Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Koronawirus, a wykonywanie zawodu opiekunki osób starszych

Maseczka na twarz leżąca na stole

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny jest niezmiernie ważne w przypadku wykonywaniu obowiązków opiekunki. Kwestie te stanowią niepodważalną wartość i muszą być konsekwentnie egzekwowane przez każdą osobę z tej grupy zawodowej. Epidemia koronawirusa sprawiła, że obostrzenia te stały się jeszcze bardziej rygorystyczne, a co za tym idzie pojawiła się konieczność noszenia maseczki. Jak teraz wygląda praca opiekunki (Pflegerin) osoby starszej i na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Opiekunka osoby starszej w maseczce (Pflegerin in einer Maske)

Większość z nas zauważyła i zgodnie twierdzi, że epidemia koronawirusa doprowadziła do tego, że świat wyhamował w znacznym stopniu. Wprowadzane krok po kroku pewne restrykcje i zakazy sprawiły, że większość osób musiała zmienić dotychczasowy tryb życia i przenieść się do pracy w domu. Nie każdy zawód daje jednak taką możliwość. Praca opiekunki, to obowiązek i ogromna odpowiedzialność, jaką sprawuje się nad osobą chorą. Starsi (altere Person), którzy do tej pory wymagali pomocy, nie przestaną nagle jej potrzebować. W związku z tym na opiekunach ciąży dodatkowy obowiązek. Niemcy, jak i inne państwa wprowadziły ograniczenia w poruszaniu się. Dozwolone jest jednak przemieszczanie się w drodze do pracy i z powrotem, a także w celu wykonywania niezbędnych czynności zawodowych. Za każdym razem konieczne jest jednak poruszanie się w maseczce (Maske). Samo noszenie jednak nie wystarczy. Niezbędna jest także dbałość o jej nieustanną świeżość. W przypadku maseczek wielorazowych zasada jest bardzo prosta, można użyć ich tylko raz. Inaczej wygląda kwestia tych, których możemy używać wielokrotnie.

Jak prawidłowo dbać o maseczkę wielokrotnego użytku?

Korzystając z maseczki bawełnianej (Baumwollmaske), najważniejszą zasadą jest odpowiednia częstotliwość czyszczenia. Według ekspertów, maseczki wielokrotnego użytku powinny być prane w temperaturze co najmniej 60 stopni w czasie minimum 45 minut. Należy zadbać również o to, aby prać je całkowicie oddzielnie. Nie zaleca się prania maseczek z innymi rzeczami. Ponadto, czyszczenie maseczki powinno odbywać się tuż po powrocie do domu. Jeśli nie mamy jednak takiej możliwości, to dopuszcza się opcję umieszczenia jej w foliowym worku ze szczelnym zamknięciem, które uchroni przed wydostaniem się bakterii na zewnątrz. Bardzo istotną kwestią jest także prasowanie maseczki. Czynność tę należy wykonywać po uprzednim wypraniu i dokładnym wysuszeniu. Co ważne, tak wyczyszczona maseczka musi być przechowywana w czystym miejscu, aż do jej ponownego użycia. Poza tym jedna maseczka przeznaczona jest dla jednej osoby. Nawet po wyczyszczeniu nie powinniśmy dzielić się nią z innymi osobami. Należy wiedzieć, że maseczka wielokrotnego (wiederverwendbare Maske) użytku wcale nie jest maseczką wieczną i może dojść do zmęczenia materiału. W takim przypadku należy niezwłocznie wymienić ją na nową.

Według wprowadzonych obostrzeń, maseczkę powinno nosić się w pakiecie z rękawicami ochronnymi (Schutzhandschuhe). Warto więc wyposażyć się w ich odpowiednią ilość.