Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Opieka nad osobą leżącą – jak się opiekować i jak sobie radzić.

Pokój osoby starszej

Praca opiekunki (Betreurein), wiąże się z opieką także nad osobą leżącą. Taka sytuacja wymaga ogromnego zaangażowania, specjalistycznej opieki i troski. Trzeba wziąć pod uwagę, że senior, który nie ma możliwości poruszania się o własnych siłach, przeżywa nie tylko dyskomfort fizyczny, ale także psychiczny.

Co robić, aby ciągły pobyt w łóżku, nie był dla podopiecznego udręką?

Po pierwsze należy najpierw zadbać o emocje. Ciągła opieka nad podopiecznym (Schützling) może wzbudzać wiele różnorodnych emocji – od współczucia i empatii, po złość i zniecierpliwienie. Negatywne emocje mogą udzielać się nie tylko opiekunowi, ale również podopiecznemu,
co w ostatecznym rozrachunku może doprowadzić do niepotrzebnych konfliktów. Warto wówczas dać sobie chwilę oddechu i spróbować uporządkować swoje uczucia. Zdecydowanie bardziej korzystnym rozwiązaniem jest pozwolić zniknąć negatywnym emocjom niż rozdmuchiwać pojawiający się problem.

Opieka nad starszą osobą leżącą – higiena seniora

Po drugie, należy zadbać o higienę seniora (Senioren). Jeśli utrzymamy ją na odpowiednim poziomie, zapewnimy swojemu podopiecznemu dużo lepsze samopoczucie. Trzeba mieć również na uwadze,
że brak higieny może być przyczyną pojawiających się wirusów bądź chorób. Lepiej zatem oszczędzić niepotrzebnych problemów swojemu podopiecznemu. Ważne, aby podczas kąpieli zachować całkowitą dyskrecję. Poczucie godności jest dla osoby chorej niesamowicie ważne. Do obowiązku higieny, należy również dołączyć systematyczność jej wykonywania. Stała godzina kąpieli, pozwoli zaoszczędzić seniorowi niepotrzebnego stresu.

Po trzecie, dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie seniorowi (Senioren) wolnego czasu. Nie wolno dopuszczać do tego, aby podopieczny (Schützling) leżał bezczynnie w łóżku patrząc w sufit. Oprócz ciekawych programów telewizyjnych, warto dostarczyć osobie starszej książki, krzyżówki, czy inne przyrządy, z których będzie można korzystać. Niezastąpionym w takiej sytuacji, jest na pewno kontakt
z innymi osobami. Nic nie zastąpi rozmowy z bliską osobą, z którą można porozmawiać na wspólne tematy.

Po czwarte, to chyba jedna z najbardziej wyczekiwanych przez seniora rzeczy, a mianowicie prywatność. Jako jedna z najważniejszych potrzeb każdego człowieka, należy się również osobie starszej, a zwłaszcza takiej, która jest uzależniona od swojego opiekuna. O tyle, na ile to możliwe, warto zapewnić seniorowi swój własny pokój, a także przyrząd, którym będzie mógł wezwać opiekuna w razie potrzeby.

Opieka nad osobą leżącą nie musi oznaczać końca świata. Najważniejsze to cierpliwość i pozytywne podejście do całej sytuacji. Jeśli opiekun spełni się w swojej roli, to z pewnością będzie miało to odzwierciedlenie w pozytywnej atmosferze i kontaktach na linii opiekun-podopieczny.