Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.
Doradzamy, pomagamy, zatrudniamy Panie i Panów do opieki nad osobami starszymi w domach prywatnych w Niemczech.

Odleżyny (Dekubitus) – jak sobie z nimi radzić?

Łóżko rehabilitacyjne

Bardzo często zdarza się, że podopieczny (Schutzling), który znajduję się pod naszą opieką jest osobą leżącą. Ten stan niewątpliwie wiąże się z potrzebą szczególnej opieki. Ponieważ osoby leżące są szczególnie narażone na pojawienie się odleżyn, warto wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Zachęcamy do zapoznania się ze skutecznymi sposobami zapobiegania odleżynom.

U osób starszych (altere Person), które z powodu choroby lub innych sytuacji życiowych są zmuszone do ciągłego leżenia, pojawiają się odleżyny. Najczęściej występują w miejscach, które narażone są na długotrwały ucisk, czyli np. kość ogonowa czy pośladki. Do najczęstszych przyczyn powstawania odleżyn zalicza się:

  • niedobory witamin,
  • niedokrwistość,
  • konieczność podłączenia cewnika,
  • brak zmiany położenia,
  • zaniedbanie pierwszych oznak odleżyn,
  • nieprawidłowo osuszone ciało po kąpieli,
  • długotrwałe unieruchomienie,

Jak przeciwdziałać odleżynom u osób starszych

Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia odleżyn (Dekubitus), należy stosować się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim opiekunka musi dbać o częstą zmianę pozycji seniora (Senioren). Miejsca, które są szczególnie narażone na pojawienie się odleżyn należy ochronić za pomocą podkładów. Lepiej unikać twardych wałków jako podkładek, ponieważ mogą potęgować wystąpienie odleżyn. Do zadań opiekuna należy również systematyczne oklepywanie miejsc narażonych, ponieważ pozwala na poprawienie ukrwienia. Od dłuższego czasu na rynku występują specjalistyczne materace przeciwodleżynowe, które zdecydowanie poprawiają komfort podopiecznego (Schützling). Oprócz tego należy zadbać o prawidłową higienę. Systematyczne mycie powinno zostać wzbogacone o precyzyjne osuszanie skóry, a następnie jej odpowiednie natłuszczenie z zastosowaniem kosmetyków pielęgnacyjnych.

Jeżeli odpowiednia profilaktyka zawiodła, warto wiedzieć, jak radzić sobie już z występującymi odleżynami. Po pierwsze należy wyposażyć się w opatrunki koloidowe, które naklejane są na odleżynę, a ich skuteczność wynosi 7-10 dni. Lepiej unikać zasypek domowej roboty, ponieważ mogą zakazić ranę, a w konsekwencji utrudnić jej gojenie. Jeśli rany są bardzo głębokie, trzeba je zaleczyć chirurgicznie.

Według skali Torrance’a występuje 5 stopni odleżyn:

  • I stopień: zaczerwienienie, które blednie po nacisku,
  • II stopień: zaczerwienienie nie znika, pomimo nacisku,
  • III stopień: pęcherze, pęknięcia naskórka i głębokie rany, wokół których występuje rumień i obrzęk, a na ich dnie pojawia się żółta ciecz,
  • IV stopień: odleżyna występuje na skórze i tkance podskórnej, a na jej dnie widoczna jest martwica,
  • V stopień: martwica występuje w bardzo zaawansowanym stadium, rany są bardzo głębokie i następuje obumarcie tkanek. Dodatkowo pojawia się charakterystyczny i nieprzyjemny zapach.